Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Σάββατο 11 Μαρτίου 2017

8η Αγωνιστική 2ου Γύρου Α' ομίλου Α' Κατηγορίας Ανδρών

Α.Ε. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ - Γ.Ε. ΑΓΡΙΝΙΟΥ98-105 (Κ.Δ.: 80-80)
 Το ματς της χρονιάς μέχρι το... επόμενο για την Α ΕΣΚΑΒΔΕ έγινε στο Καναλάκι. Εκεί η Γ.Ε.Αγρινίου συνέχισε το αήττητο σερί της κάνοντας το 17/17 επικρατώντας μετά απο δραματικό τρόπο και 3 παρατάσεις του Καναλακίου με 98-105. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να υποχρεώσουν τους πρωτοπόρους στην πρώτη τους ήττα. Στο πρώτο ημίχρονο με καταιγισμό τριπόντων προηγήθηκαν μέχρι και με 21 πόντους διαφορά για να κλείσει το ημίχρονο στο +15 56-41. Στο δεύτερο μέρος η ΓΕΑ μπήκε αποφασισμένη και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να μειώσει στο τριακοστό λεπτό σε 64-61. Το Καναλάκι όμως συνέχισε να βρίσκει λύσεις απο τους Κασκάνη και Γείτονα και έβαλε θεμέλεια νίκη όντας μπροστά με 78-67 ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Εκει η ΓΕΑ έκανε την τελική της αντεπίθεση με πίεση, αιφνιδιασμούς και τρίποντα μείωσε στο ένα καλάθι 80-78 και ισοφάρισε με καλάθι του Τασόπουλου στέλνοντας το ματς στην πρώτη παράταση. Καναλάκι και ΓΕΑ πήγαιναν πόντο- πόντο με την ομάδα του Αγρινίου να έχει χάσει παίκτες με 5 φάουλ. Δεύτερη παράταση με το σκορ στο 87-87. Και πάλι οι δυο ομάδες δεν μπορούν να λύσουν τις διαφορές τους και το ματς με το σκορ στο 94-94 οδηγείτε στην τρίτη παράταση με τον κόσμο που είχε κατακλύσει το μικρό γήπεδο του Καναλακίου να φωνάζουν υπέρ των γηπεδούχων και να ζητούν την νίκη απέναντι στον πρωτοπόρο. Έχουμε φτάσει στο 53ο λεπτο και το σκορ είναι ισοπαλο 98-98. Εκεί η ΓΕΑ βγάζει πολύ καλές άμυνες και με καλάθια των Σταμουλάκη και Ρέντζιου παίρνει διαφορά επτά πόντων 98-105 που ήταν και το τελικό σκορ.
Απο την ΓΕΑ ο Σταμουλάκης σημείωσε 33 πόντους με έξι τρίποντα ενώ ο Τάγκας είχε 22 με τον Τασόπουλο να προσθέτει 13 και οι Σταμούλης και Γεωργούλας απο 11. Πολύ καλη εμφάνιση για την ΓΕΑ ειδικά στην άμυνα απο τον νεαρό Τσώλο. Απο το Καναλάκι ο Γείτονας σταμάτησε στους 35 και τα 3 τρίποντα ενώ 31 με 6 τρίποντα είχε ο Κασκάνης και 17 με 3 τρίποντα ο Ιωάννου που αποβλήθηκε και κρατήθηκε και το δελτίο του.

Δεκάλεπτα:Α:27-26 Β:29-15 Γ:8-20 Δ:16-19  3 Παρατάσεις 18-25