Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2013

8η Αγωνιστική Β' ομίλου Α' Κατηγορίας Ανδρών

Α.Κ. ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ - Α.Ε. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ: 50-60

Η ομάδα μας ύστερα από μία καλή εμφάνιση νίκησε με το αποτέλεσμα 50-60.
Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρχαν προβλήματα σε άμυνα και επίθεση έχοντας και εκτός αρχικής πεντάδας τον Παππά που αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού. Για αρκετή ώρα δυσκολευόταν και οι δύο ομάδες να πετύχουν καλάθι και όταν έγινε αυτό, ο Πύρρος προηγήθηκε με 8-0 γιατί οι παίχτες μας ήταν αργοί τόσο στις επιστροφές αλλά και στα πόδια έναντι των αντιπάλων. Βέβαια η ομάδα μας αντέδρασε κι έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με 18-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε καλύτερα στο παρκέ και με πολύτιμη βοήθεια στην οράνωση από τον Παππά που δεν κατάφερε να αγωνιστεί πολύ, το ταμπλό στο τέλος του ημιχρόνου έδιχνε 28-36. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πύρρος προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 5 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα κι' έτσι ήρθε η νίκη με διαφορά 10 πόντων..

Αυτοί τη φορά η ομάδα μας έδειξε σταθερότητα στην απόδοσή της σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δεν μπήκε στις περιπέτειες όπως στα προηγούμενα εκτός έδρας παιχνίδια. όπως φαίνεται και από τα στατιστικά τέσσερις παίχτες πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτο σκόρερ τον Στύλο, άλλα και όσοι αγωνίστικαν είχαν πάρα πολύ καλή απόδοση.
τα δεκάλεπτα: 18-17, 10-19, 12-9, 10-15.
Τα στατιστικά:
Το πρόγραμμα των αγώνων και τα αποτελέσματα των αγώνων αναλυτικά θα τα βρείτε Εδώ