Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2013

6η Αγωνιστική Β' ομίλου Α' Κατηγορίας Ανδρών

Α.Ε. ΔΟΞΑ «ΠΥΡΡΟΥ» ΑΡΤΑΣ - Α.Ε. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ: 67-61

Η ομάδα μας ύστερα από ένα συγκλονιστικό 4ο δεκάλεπτο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, κι' έτσι η πρώτη ήττα στα πρωτάθλημα είναι γεγονός με το αποτέλεσμα 67-61.
Το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε ότι τα πράγματα θα ήταν πολύ δύσκολα για την ομάδα μας όπου γρήγορα έφτασε να χάνει με 11-2 με δείγμα γραφής την κακή της αμυντική λειτουργία και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Όμως τόσο οι χαμένες ελεύθερες βολές των αντιπάλων αλλά και η μικρή βελτίωση επιθετικά από την ομάδα μας, η διαφορά μειώθηκε τελικά στους 4 πόντους 16-12. Στο 2ο δεκάλεπτο το ίδιο σκηνικό με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 9 πόντους και το ταμπ΄'ο να δείχνει 38-29. Στο 3ο δεκάλεπτο χάθηκε κάθε έλεγχος του παιχνιδιού και το δεκάλεπτο να λήγει 57-39 και με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 18 πόντους (η διαφορά ανέβηκε και πάνω από τους 20 πόντους) και με την ομάδα μας να βρίσκεται μπροστά σε ένα ναυάγιο. Στο 4ο δεκάλεπτο όμως με την ομάδα μας να κάνει αυτό που δεν έκανε σε όλο το παιχνίδι δηλαδή να πιέσει σε όλο το γήπεδο και να παίξει καλή άμυνα και στην επίθεση με μπροστάρη τον καλύτερό της πάιχτη στο παρκέ τον Παππά, κατάφερε να ρίξει πολύ γρήγορα τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό. Σε αυτό το σημείο η ομάδα μας πάλεψε και λίγο πριν το τέλος κατάφερε να μειώσει στους 4 πόντους με αποτέλεσμα η αντίπαλη ομάδα να αγχωθεί αλλά τελικώς να πάρει τη νίκη με 6 πόντους και αυτό γιατί οι παίχτες μας έμειναν από δυνάμεις λόγω της υπερπροσπάθειας του τέταρτου δεκαλέπτου.

Πολυτιμότερος παίχτης της Ομάδας μας ο Παππάς ενώ ο πολυτιμότερος παίχτης της Δόξας ο Μπαρτζώκας.
τα δεκάλεπτα: 16-12, 22-17, 19-10, 10-22.
Τα στατιστικά:
Το πρόγραμμα των αγώνων και τα αποτελέσματα των αγώνων αναλυτικά θα τα βρείτε Εδώ